zrównoważenie systemu wentylacji

zrównoważenie systemu wentylacji

Postprzez Michal » poniedziałek, 25 mar 2013, 23:52

Mam takie pytanie. Czy w tym systemie wentylacji, który jest prezentowany online wielkość nawiewu = wielkości wywiewu?
Zadaję pytanie gdyż wydaje mi się, że różnice temperatur między nawiewem a wywiewem i czerpnią a wyrzutnią powinny być podobne. W systuacji jaka występuje u państwa wydaje mi się, że wywiew jest większy od nawiewu, a reszta nawiewu odbywa się poprzez nieszczelności w przegrodach.
Mam jeszcze jedno pytanie, co było przyczyną spadku temperatury nawiewu w dniach 14-18,03,2013r. Mam podobną sytuację i chciałbym zrozumieć dokładnie o co w tym wszystkim chodzi.
Z góry dziękuję za odpowiedź!!
Michal
 

Re: zrównoważenie systemu wentylacji

Postprzez rekuperatory.pl » wtorek, 26 mar 2013, 13:55

Różnice pomiędzy nawiewem i wywiewem, czerpnią i wyrzutnią są jak najbardziej prawidłowe. Są one związane z budową centrali i procesami w niej zachodzącymi. Instalacja także jest wyregulowana poprawnie – modelowo. Znajduje się ona w biurze we Wrocławiu przy ul. Rudzkiej 9-11.
Różnice, jakie występują są związane z kilkoma aspektami, z których kilka to:
1.Kondensacja pary wodnej. Oznacza ona podniesienie temperatury nawiewu o kilka stopni (10% sprawności wymiennika). Podgrzewanie po stronie nawiewnej.
2. Na nawiewie wentylator pracuje już po przejściu przez wymiennik, więc może występować kolejne zwiększenie temp. o 1-2 stopnie C.
3. Na wyrzucie powietrza czujka temperatury znajduje już za wentylatorem, więc tu też następuje minimalny wzrost temperatury (co ponownie powiększa różnicę temperatury na strumieniach nawiewu i wywiewu).
4. W przypadku mrozów poniżej około 5 stopni C następuje okresowe (nie ciągłe) załączenie nagrzewnicy wstępnej w centrali (która jest standardowym wyposażeniem każdego urządzenia), co powoduje podniesienie temperatury powietrza z czerpni, a co za tym idzie pośrednio także podniesienie temperatury powietrza na wyrzucie.
W sprawie tego, co się stało od 14.03.2013 będziemy jeszcze wyjaśniać.
Rekuperatory.pl
rekuperatory.pl
Site Admin
 
Posty: 88
Dołączył(a): wtorek, 18 paź 2011, 11:02

Re: zrównoważenie systemu wentylacji

Postprzez Michal » wtorek, 26 mar 2013, 20:27

Bardzo dziękuję za szybką i rzeczową odpowiedź! Czekam oczywiście na drugą część, gdyż cały czas od 2-3 dni na nawiewie mam temp. o około 6 stopni niższą niż na wywiewie, a równocześnie różnica między czernią z wyrzytnią jest tylko 3 stopnie. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.
Michal
 

Re: zrównoważenie systemu wentylacji

Postprzez rekuperatory.pl » czwartek, 9 maja 2013, 11:39

Pomiar temperatury na instalacji wentylacyjnej z rekuperatorem AERIS 550, który pracuje w siedzibie Rekuperatory.pl we Wrocławiu odbywa się w trybie ciągłym. Rekuperator ten zamontowany jest w show-roomie, czyli pomieszczeniu, do którego technicy, inżynierowie i doradcy Rekuperatory.pl mają pełen dostęp. Czasami, z różnych przyczyn, dokonują różnych kombinacji ustawień i zmian:). Prawdopodobnie nastąpiło tutaj okresowe wyłączenie rekuperatora, a pomiar temperatur odnotowywany był tylko dla minimalnego grawitacyjnego przepływu powietrza przez instalację i wymiennik w rekuperatorze, termometry bowiem rejestrują temperatury nawet przy braku pracy rekuperatora.

Jeżeli obserwuje Pan taki przypadek u siebie, prosimy o kontakt z serwisem Rekuperatory.pl (jeżeli wykonywał Pan instalację u nas) w celu wyjaśnienia sytuacji. W domu rekuperator powinien pracować w trybie ciągłym, bez żadnych przerw.
Rekuperatory.pl
rekuperatory.pl
Site Admin
 
Posty: 88
Dołączył(a): wtorek, 18 paź 2011, 11:02


Powrót do Rekuperatory, rekuperacja