Pytanie o artykuł

Pytanie o artykuł

Postprzez Piotrek » wtorek, 2 gru 2014, 01:42

Witam,

z zainteresowaniem przeczytałem artykuł na Państwa stronie:
https://www.rekuperatory.pl/dowiedz-sie ... talpicznym

Mam jednak kilka wątpliwości:
-rozumiem z czego wynika sprawnosć kotłów kondensacyjnych >100% (definicja wartości opałowej paliwa), natomiast zupełnie nie rozumiem z czego może wynikać większa od 100% sprawność rekuperatora
-zdanie: "Włączając klimatyzer nie schładzamy powietrza, a jedynie zwiększamy jego wilgotność" kłóci się z wykresem Molliera - rozpylone drobinki wody zamieniają się w parę obniżają temperaturę powietrza, a cały proces zachodzi po linii stałej entalpii. A może się mylę?

Pozdrawiam

Piotrek
Piotrek

Re: Pytanie o artykuł

Postprzez rekuperatory.pl » piątek, 5 gru 2014, 15:11

Jest to podobny zabieg jak w przypadku kotłów, gdzie uznano że 100% mocy pochodzi bez uwzględniania wilgoci i energii z jej wykroplenia.

W przypadków rekuperatorów entalpicznych (entalpijnych) producent postąpił podobnie, czyli sprawność wyjściowa została uznana dla powietrza suchego, a ilość energii transferowanej przez przechodzącą wilgoć z powietrza usuwanego do nawiewanego uznano jako wartość powyżej 100.

Ma Pan rację, że sprawność rozumiana jako sprawność entalpijna nie może przekroczyć 100%. Tak samo jak w kotłach nie przekracza 100%, bo wilgoć, która się wykrapla też ma pierwotnie swoją energię, ale jej pomijanie stało się normą.
Rekuperatory.pl
rekuperatory.pl
Site Admin

Re: Pytanie o artykuł

Postprzez Piotrek » piątek, 5 gru 2014, 16:57

Cytat:
"W przypadków rekuperatorów entalpicznych (entalpijnych) producent postąpił podobnie, czyli sprawność wyjściowa została uznana dla powietrza suchego, a ilość energii transferowanej przez przechodzącą wilgoć z powietrza usuwanego do nawiewanego uznano jako wartość powyżej 100."

Czy nie jest to oszustwo? W przypadku, gdy nie ma przekazania wilgoci, to energia po stronie wywiewnej z jej wykroplenia jest przekazywana do powietrza nawiewanego. Z energetycznego punktu widzenia jest przecież wszystko jedno, czy otrzymamy energię w formie ciepła do ogrzania powietrza przez przeponę, która nie przepuści wilgoci, czy też w postaci zwiększenia wilgotności powietrza nawiewanego.

Jeśli producent byłby uczciwy, to porównywałby wymiennik tradycyjny i entalpijny w tych samych warunkach (taka sama zawartość pary wodnej w powietrzu wywiewanym). Przecież z góry wiadomo, że powietrze suche ma zgromadzone mniej energii niż wilgotne w tej samej temperaturze. Myślę, że przedstawione podejście nie jest uczciwe.

Co do porównania sytuacji z kotłami kondensacyjnymi: definicje sprawności są ogólnie przyjęte i opierają się na definicji wartości opałowej paliwa. Taka jest definicja przyjęta w czasach, gdy nikt o kondensacji nie myślał i nic na to nie poradzimy.

Również w wentylacji są ogólnie przyjęte definicje sprawności: temperaturowej i odzysku energii (entalpii). W państwa przypadku bez problemu można podawać tę drugą. Natomiast postępowanie producenta rozumiem tak: wymyślam sobie nową definicję sprawności według której mój wymiennik będzie miał sprawność ponad 100%.

Na wszelki wypadek dodam, że nie jestem Państwa konkurencją. Poza tym uważam, że odzysk wilgoci jest świetnym pomysłem, należy tylko rzetelnie opisywać jego wady i zalety.

Pozdrawiam

P.
Piotrek

Powrót do Rekuperatory, rekuperacja