bypass

bypass

Postprzez emmer » wtorek, 1 paź 2013, 10:19

Witam.
Instalację odpaliłem juz latem, lecz teraz dopiero sie wprowadziłem i obserwuję. Na razie rzucił mi się w oczy problem z bypassem (latem nieraz widziałem, że działał (przynajmniej powinien) ponieważ na sterowniku pojawiała się ikonka. Ale do rzeczy: Rekuperator Aeris 350, sterownik Ease, w domu 22 C, na dworze 8 C, w pomieszczeniu gdzie stoi rekupertaor 16 C. Postanowiłem sobie wywietrzyc chałupę i ustawiłem temperaturę komfortową na 12 C, bieg wentylatora na 3 i ....... nic. Ikonka nie zaświeciła sie.

I teraz moje pytanie:
jakie warunki powinny być spełnione żeby to odpaliło? czy może jest jakiś czas zwłoki zanim bypass się otworzy? czy temperatuta wyświetlająca się na sterowniku to temperatura pomieszczenia? czy może cos jest zchrzanione?

Drugie pytanie dotyczy filtrów: jeden z nich jest już dosyć mocno przybrudzony drugi czyściutki. odkurzyłem ten pierwszy ale przymierzam się do zakupu nowych (jednego albo dwóch). Wlazłem do sklepu na stronie i trochę tam tego jest. Nie za bardzo uśmiecha mi sie wydawać 200 kilka zł na filtr, dlatego pytam czy jest możliwośc dokupić do mojego modelu tę ramkę metalową i potem same filtry na tkaninie filtracyjnej. Zdaje to egzamin? Jak osoby które użytkują już jakiś czas instalację sobie z tym radzą.


Z góry dzięki za odpowiedź.
emmer
 
Posty: 7
Dołączył(a): wtorek, 1 paź 2013, 09:53

Re: bypass

Postprzez rekuperatory.pl » piątek, 4 paź 2013, 12:50

By-pass działa u Pana prawidłowo: algorytm rekuperatora sprawia, że by-pass w rekuperatorach AERIS otwiera się wyłącznie przy temperaturze zewnętrznej powyżej +12 stopni C. Teoretycznie postąpił Pan prawidłowo ustawiając czasowo niską temperaturę komfortu - gdyby na zewnątrz było nieco cieplej, by-pass otworzyłby się wpuszczając - bez przejścia przez wymiennik - chłodniejsze powietrze zewnętrzne.
Jest jednak lepszy sposób na szybkie przewietrzenie domu: proszę czasowo wyłączyć na sterowniku wentylator wywiewny, wtedy uniemożliwi Pan przepływ cieplejszego powietrza wewnętrznego przez wymiennik i uzyska Pan ten sam efekt. Proszę delikatnie rozszczelnić jedno z okien (lub je uchylić) na czas przewietrzania.

Filtry: oczywiście, że może Pan zakupić same ramki metalowe (jednorazowy zakup) i filtry z tkaniny filtracyjnej. Są od wielu lat stosowane do rekuperatorów AERIS w Polsce: http://www.kupfiltry.pl/filtry-do-rekup ... aeris.html
Pierwszy raz proszę zamówić filtry z ramkami (górny prawy róg formularza), potem same filtry bez ramek (pierwszy lewy róg formularza).
:)
Rekuperatory.pl
rekuperatory.pl
Site Admin
 
Posty: 88
Dołączył(a): wtorek, 18 paź 2011, 11:02

Re: bypass

Postprzez emmer » piątek, 4 paź 2013, 16:05

I wszystko jasne. Dzieki serdeczne za odpowiedz.
emmer
 
Posty: 7
Dołączył(a): wtorek, 1 paź 2013, 09:53

Re: bypass

Postprzez magdazbigniew » poniedziałek, 30 gru 2013, 10:13

Witam~!
Czytając wcześniejsze odpowiedzi wnioskuje ze bypass urządzenia powinien się uruchomić przy wyższej temperaturze zewnętrznej /na czujniku czerpni / niż zadana temperatura komfortu. Powiedzmy teraz przy słonecznym południu gdy na zewnątrz 14 stopni , temperatura komfortu ustawiona na 12 stopni w celu przewietrzenia - bypass powinien się załączyć - u mnie tak się nie dzieje. . Czy ważne są tez inne parametry - temp. wywiewu , nawiewu.... ? Nadmieniam ze bypass w urządzeniu mam sprawny - przy auto teście otwiera się i zamyka.
magdazbigniew
 
Posty: 2
Dołączył(a): czwartek, 21 lis 2013, 15:03

Re: bypass

Postprzez rekuperatory.pl » wtorek, 14 sty 2014, 16:37

Zasada działania by-passu opiera się głównie na analizie dwóch zmiennych: temperatury komfortu i temp powietrza zewnętrznego, ale urządzenie korzysta jeszcze z kilku innych algorytmów, które badają między innymi czas trwania określonych warunków temperaturowych zewnętrznych.
By-pass pracuje głównie latem. Jeżeli elektronika rekuperatora rozpoznaje okres zimowy lub ogólnie niskie średniodobowe temperatury, nie dopuści do otworzenia by-passu. Nawet wtedy, jeśli spełniony jest parametr komfortu i temp zewnętrznej.
Dodatkowym warunkiem załączenia się urządzenia jest poziom temperatury wewnętrznej w stosunku do zewnętrznej – tu też może nastąpić blokowanie by-passu.
Rekuperatory.pl
rekuperatory.pl
Site Admin
 
Posty: 88
Dołączył(a): wtorek, 18 paź 2011, 11:02


Powrót do Rekuperatory, rekuperacja